1

Gülüş Tasarımı

GÜLÜŞ TASARIMI

 

Eskiden ağız ve diş sağlığı üzerine kurulan söylemlerde genellikle sağlıklı dişlerden söz edilirdi. Değişen yaşam koşullarıyla beraber sağlıklı dişler sloganlarının yanına güzel gülüşler de eklenmiştir. Artık yeni slogan '' sağlıklı dişler ve güzel gülüşler '' şeklindedir. Çünkü dişlerin insan ilişkilerinde çok önemli bir yer tuttuğunu düşünen insanların sayısı, günümüzde giderek artmaktadır.Sağlıklı ve güzel dişler, insanların özgüvenlerine büyük katkı yapmakta, çürümüş, kırık, küçüklü büyüklü ya da istenmeyen renklerde dişleri olan kimselerde ise özgüven eksikliği görülmektedir.


Dikkat ederseniz, kimi insanlar, gülümserken dudaklarını aralamazlar, gülerken elleri ile ağızlarını usulca kapatırlar. Sizce neden böyle yaparlar acaba, ne dersiniz? Hatta gülümsemeyen ya da az gülümseyen ve genellikle çevrelerinde ciddi duruşlu insan olarak bilinen kimi insanların, aslında dişlerini göstermekten kaçınmak amacıyla ciddi insan rolü yapıyor olabilecekleri kimin aklına gelir, öyle değil mi...

Estetik dişhekimliği; dişlerin duruşlarının, renklerinin, biçimlerinin, görünüşlerinin yanında, dişeti, çene kemiği, dil, dudak, yanaklar, çene, yüz ve kafa ile olan ilişkilerinin , insan psikolojisindeki yeri ile ilgilenir. Bu ilişkilerdeki olumsuzlukların insan psikolojisi üzerindeki olumsuz etkilerine çözümler getirerek insan yaşamına olumlu yönde katkı yapmaya çalışır.

 

 

PLANLAMA

 

Estetik çözümlere geçmeden önce ağız ve diş sağlığının değerlendirilmesi amacıyla genel bir ağız ve diş muayenesi yapılır. Hastanın tüm ağız röntgeni (Panoramik röntgen) alınarak nasıl bir yol izleneceğine karar verilir.

 

Üst ve alt çeneden ölçüler alınarak dişlerin ve çevre dokuların modeli elde edilir. Ve modeller üzerinden değerlendirme yapılır.Yüz, gülüş, profil ve ağız içi fotoğrafları alınarak her açıdan görüntü elde edilir.

 

Hastadan alınan fotoğraf ve modeller üzerinde dişlerin ve diş etlerinin estetik açıdan sorunlu olan bölgeleri tüm yüz bölgesi düşünülerek değerlendirilir. Bu değerlendirmeler sırasında hastaya kendi fotoğrafları ve modelleri üzerinde estetik açıdan sorunlu olan sahaları gösterilir, sorunların nasıl giderilebileceği konusunda bilgi verilir ve hastanın estetik düzenlemesi ile ilgili tedavisinin planlaması yapılır. Eğer mevcut estetik sorunların giderilebilmesi için kapsamlı bir tedaviye ihtiyaç duyuluyorsa, diş eti hastalıkları ve ortodonti uzmanlarıyla beraber gerekli konsültasyonlar yapılır. Hastanın da beklentileri doğrultusunda yüz ve dudak yapısına uygun yeni bir gülüş tasarlanır. Ağzından alınan ölçüler ile laboratuvar ortamında oluşturulan modeller üzerinden tasarlanan gülüş hastaya gösterilebilir. Ayrıca önceden yapılmış gülüş tasarımları ile ilgili fotoğraflar da gösterilir. Bu sayede hasta benzer sıkıntıları yaşamış olan kişilerin ilk hallerini ve tedavi sonrasında elde edilen sonuçları görebilir.